ANARCHIZMUS
Az anarchizmus az a trsadalmi elmlet, amely az egyni felelssgtudat szerept lltja eltrbe brmifajta - jogi, parancsuralmi vagy parlamentris - uralommal szemben. Az anarchizmus legltalnosabb meghatrozsa az uralomnlklisg kvetelse. Ezen "azon trsadalmi rendet kell rtennk, mely minden kls hatalom s erszak nlkl, tisztn az emberek szabad, testvri egyttmkdsn alapul. Az erszakon pl uralmi rendszer helyett, mely a tulajdon, a jog s llam knyszerintzmnyeiben nyer kifejezst, az anarchikus trsadalom formi az emberek termszetben rejl szolidarits s az ebbl foly szabadsg, egyenlsg s nkntes sszemkds ltal jnnek ltre." (Batthyny - Migray - Schmitt: Anarchizmus, Budapest, 1904.)
Az anarchizmus szerint a trsadalmi rendhez nem szksges a politika beavatkozsa. A politika ugyanis mindig a hatalmat jelenti, ezen keresztl pedig erszakkal igyekszik fenntartani a rendet, a trsadalom letbe val beavatkozssal. Ezltal a politikai rend nem a szabadsg, hanem az elnyoms llapota.
Az anarchizmussal kapcsolatos tvhitekhez hozzjrult, hogy az anarchia kifejezs a kznapi rtelmezsben a zrzavarral, fejetlensggel egyenrtk, s kialakult egy olyan kpzet, miszerint az anarchistk a trsadalom, a kzrend teljes felforgatst akarjk elrni, dezorganizlt, kaotikus helyzetet szeretnnek teremteni. Ezt a kpzetet ersti a "feudlis anarchia" trtneti terminusa is, amely az ideiglenesen gyenge kzponti kormnyzat kvetkeztben fellp zrzavaros politikai viszonyokat jelli a korai feudalizmus idszakban. Az anarchistk felfogsban e kifejezsnek ms jelentse van. Errico Malatesta olasz anarchista a kvetkez meghatrozst adta: "Az anarchia sz grg eredet s kormnynlklisget jelent, egy npnek azt az llapott, amelyben alkotmnyos hatsg, kormny nlkl igazgatja nmagt." Teht sz sincsen dezorganizlt, rendezetlen llapotokrl. A politikai-llami kzigazgatsi hatalmat az anarchistk az autonm, nigazgat, decentralizlt helyi kzssgek tevkenysgvel akartk helyettesteni, s a kzrendet ennek segtsgvel fenntartani. Elkpzelsk szerint gy az anarchia a szabadsg fogalmval egyenrtk, amely gy rhet el, hogy az emberek megszabadulnak az ket elnyom, kizskmnyol, rajtuk lskd kormnyzati-politikai hatalomtl s az azt szolgl brokratikus gpezettl.
Az anarchizmusellenes propagandhoz maguk az anarchistk is bven szolgltattak tmpontokat. A kztudatban az anarchista mozgalom nem vletlenl - s nemcsak a lejrat propaganda hatsra - kapcsoldott ssze az erszak, a terror fogalmaival. A XIX. szzad utols vtizedeiben s a szzadforduln az anarchizmus kvetinek jelents rsze ugyanis cljai elrshez az egyni mernyleteket vlasztotta eszkzl, amelyeket hossz idn t olyan "sikeresen" alkalmaztak, hogy a kzvlemny az egsz anarchizmust e mernyletes irnyzattal azonostotta. Ebbl kvetkezleg httrbe szorultak - vagy jval kisebb nyilvnossgot kaptak - azok az ramlatok, amelyek bks, reformista eszkzkkel akartk a trsadalmat megvltoztatni.
Az anarchizmus kvetiben nagyon sokan pusztn a lzads, a tagads, a rombols bajnokait lttk. Ahhoz, hogy valakit anarchistnak nevezznk, nem elegend az, hogy az illet nem szereti a politikt (s a politikusokat), gylli az llamot, az elnyomst, a kizskmnyolst. Mindezek mellett az anarchista kzponti rtknek tekinti a szabadsgot, tudatosan vllalja az anarchizmus alapvet cljairt val kzdelmet, s konkrt elkpzelse van a jv trsadalmi berendezkedsrl, illetve annak alapelveirl. Az anarchizmus gy nem pusztn a rombols s a tagads, hanem a spontn mdon kialakul, alulrl felfel szervezd, nkormnyzati alapokon nyugv, fderatv jelleg, egysges emberi trsadalom eszmje is.
|